1 2 3 4

Krvavé dejiny VI. - Téma na historický román (2008)

„... ako sme mohli vidieť, nie všetky príbehy majú šťastný koniec. Platí to aj o osudoch obyvateľov kežmarského hradu. Pani Beáta Laska prišla zbytočne, ale nebuďte smutní. Nestalo sa jej to prvý raz. Potešiteľné je, že dnes jej nehrozí zamurovanie do hladomorne, pretože sa tam má stavať nové schodisko a ak by tam aj mala prežiť nejaký čas, bolo by to o čosi komfortnejšie, lebo možno ste si všimli, že hradná hladomorňa má novú strechu. Prosím vás však o pomoc pri ďalšom hľadaní: ak by niekto z vás vedel o Márii Gyulaffi, dajte nám vedieť. Ako 14 ročná sa kedysi dávno vydala za Imricha Tekelyho a porodila mu šesť detí. Dnes by mala mať 371 rokov. Ja vám ďakujem za návštevu a želám ešte pekný večer. Dovidenia...“

Základ zostal nezmenený: priamo v expozícii hradu pred očami návštevníkov ožili postavy z kežmarskej histórie. Čierna Pani si práve dožičila pleťovú masku predtým, ako sa odoberie strašiť do hradného podkrovia. Barbiersky tovariš zatúžil byť kaderníkom a dvaja anglickí alchymisti, ktorí podviedli Alberta Laského sa snažia uniknúť z mesta takým rafinovaným spôsobom, až sa im to samým nepáči. Pomedzi všetkých pobehovala mladá lektorka Mária, čerstvá absolventka vysokoškolského štúdia histórie, túžiaca napísať historický román. Nočná prehliadka hradu jej poskytla námetov toľko, že by napísala aj telenovelu. Samozrejme, len v prípade, že prežije nečakaný odber krvi.

Pri tom všetkom nechýbali výpravné scény, historické kostýmy doplnené parochňami, scénická hudba a moderné zvukové a svetelné efekty, teda všetko to, čo už považujeme za náš štandard.

Po piatich rokoch vážnych pohľadov na dejiny hradu a mesta sme sa pokúsili o komédiu, či skôr frašku. Žiadne veľké umenie. Scénky inšpirované dnešným spôsobom bulvárnej zábavy, veľa prekvapení a najmä veľké očakávanie: očakávanie, aby sa diváci pobavili a historici nepohoršili.
Nešlo o žiadne analýzy a historické sondy do dejín hradu a mesta. Nepotiekli potoky krvi a diváci sa nepodkýnali o mŕtvoly v tmavej expozícii hradu. Naopak: tí, ktorí majú zmysel pre nadsázku, sa mohli zasmiať nad vážnymi príbehmi z kežmarskej histórie – nad tými skutočnými i vymyslenými /aj také veru sú.

... ako sme mohli vidieť, nie všetky príbehy majú šťastný koniec. Platí to aj o osudoch obyvateľov kežmarského hradu. Pani Beáta Laska prišla zbytočne, ale nebuďte smutní. Nestalo sa jej to prvý raz. Potešiteľné je, že dnes jej nehrozí zamurovanie do hladomorne, pretože sa tam má stavať nové schodisko a ak by tam aj mala prežiť nejaký čas, bolo by to o čosi komfortnejšie, lebo možno ste si všimli, že hradná hladomorňa má novú strechu.
Prosím vás však o pomoc pri ďalšom hľadaní: ak by niekto z vás vedel o Márii Gyulaffi, dajte nám vedieť. Ako 14 ročná sa kedysi dávno vydala za Imricha Tekelyho a porodila mu šesť detí. Dnes by mala mať 371 rokov. Ja vám ďakujem za návštevu a želám ešte pekný večer. Dovidenia...


Múzeum v Kežmarku a divadlo exTEATRO z Ľubice vás aj tento rok pozývajú na nočnú prehliadku hradu. Šieste pokračovanie podujatia Krvavé dejiny má názov Téma na historický román. Ak očakávate analýzy a historické sondy do dejín hradu a mesta, nečakajte. Tento rok nepotečú potoky krvi a nebudete sa podkýňať o mŕtvoly v tmavej expozícii hradu. Naopak: ak máte zmysel pre nadsázku, ponúkame vám možnosť zasmiať sa nad vážnymi príbehmi z kežmarskej histórie – nad tými skutočnými i vymyslenými /aj také veru sú/.

Základ zostáva nezmenený: priamo v expozícii hradu pred očami návštevníkov ožijú postavy z kežmarskej histórie. Čierna Pani si práve dožičila pleťovú masku predtým, ako sa odoberie strašiť do hradného podkrovia. Barbiersky tovariš zatúžil byť kaderníkom a dvaja anglickí alchymisti, ktorí podviedli Alberta Laského sa snažia uniknúť z mesta takým rafinovaným spôsobom, až sa im to samým nepáči. Pomedzi všetkých pobehuje mladá lektorka Mária, čerstvá absolventka vysokoškolského štúdia histórie, ktorá túži napísať historický román. Nočná prehliadka hradu jej poskytne námetov toľko, že by napísala aj telenovelu. Samozrejme, len v prípade, že prežije nečakaný odber krvi. Pri tom všetkom nebudú chýbať výpravné scény, historické kostýmy doplnené parochňami, scénická hudba a moderné zvukové a svetelné efekty, teda všetko to, čo už považujeme za štandard.

Po piatich rokoch vážnych pohľadov na dejiny hradu a mesta sa tento rok chceme pokúsiť o komédiu, či skôr frašku. Žiadne veľké umenie. Scénky inšpirované dnešným spôsobom bulvárnej zábavy, veľa prekvapení a najmä veľké očakávanie: očakávanie, že sa diváci pobavia, historici nepohoršia a že nás dávni obyvatelia hradu nebudú chodiť za trest strašiť.

Začíname predpremiérou vo štvrtok 10. júla, aby ste sa vyhli najväčšiemu náporu divákov počas festivalu EĽRO, pokračujeme v piatok a v sobotu večer do skorých ranných hodín. Hrá sa za každého počasia a nemusíte sa obávať, že by ste zmokli: všetky priestory scén sú zastrešené. Do hradu sa vstupuje po skupinách každých 20 minút a hráme dovtedy, kým budú diváci. Predstavenie je tradične určené dospelým, mládež do 15 rokov v sprievode dospelého na jeho riziko a deti do 12 rokov pozývame na rozprávku Ako Barborka kráľovnou chcela byť, ktorú hráme cez deň počas všetkých troch dní festivalu EĽRO. Deti do 12 rokov a osoby zjavne pod vplyvom alkoholu nebudú mať umožnený vstup na nočnú prehliadku, ďakujeme za pochopenie.

 

Tešia sa na Vás pracovníci Múzea v Kežmarku a členovia divadla exTEATRO z Ľubice

exTEATRO - občianske združenie
Kruhová 117
059 71 Ľubica

IČO: 37946366 DIČ: 2021962481
SK39 0200 0000 0019 7533 2659